Díszlettervek, avagy mi van a színpadkép előtt – Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező és Damokos Csaba dizájner beszélgetése


Dátum: Április 29., kedd
Helyszín: Tamási Áron Színház előcsarnoka, Sepsiszentgyörgy

Díszlettervek, avagy mi van a színpadkép előtt – Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező és Damokos Csaba dizájner beszélgetésére és közönségtalálkozóra április 29-én, kedden 18 órától kerül sor a Tamási Áron Színház előcsarnokában.

Bagossy Levente színpadterveiből március 27-én nyílt kiállítás Sepsiszentgyörgyön.

Bagossy Levente Jászai Mari-díjas díszlettervező színházi díszlet makettjeit a bukaresti Liszt Intézet a Magyar Művészeti Akadémiával partnerségben valósította meg eddig Bukarestben (2022 novembere, a Nemzeti Színházi Fesztivál – FNT keretében), Temesváron (2023 májusa, a Temesvári Eurórégiós Színházi Fesztiválon, az Európa Kulturális Főváros programsorozat keretében), Aradon (2023 júniusa, az Új Színház Fesztivál nyitóeseményeként), Nagyváradon (2023 júliusa, a Szent László Napokhoz kapcsolódóan a Partiumi Keresztyén Egyetemen), Marosvásárhelyen (a Vásárhelyi Forgatagon 2023 augusztusában), Székelyudvarhelyen (2023 szeptemberében a DráMA7 fesztivál nyitórendezvényén), valamint a Csíkszeredában (2023 decembere, a Csíki Játékszín előcsarnokában). A színházi világnap alkalmából immár nyolcadik állomására érkezik a kiállítás a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színházba.

Az elmúlt 30 év színpadtervei közül egy reprezentatív válogatást tekinthet meg a közönség miniatűr makett formájában. A makettek az előadásokat megelőzően készültek, és hűen tükrözik a későbbi színpadképet. Ezek között látható a Don Giovanni, az Úrhatnám polgár, a Tartuffe, a Hamlet vagy a Függöny fel! produkciók kicsinyített mása is. A miniatűr doboz-világok varázslatosan idézik meg a kukucskáló színház csodáját: mások életét szemléljük, s lélekben be is léphetünk oda. Az aprólékosan kivitelezett makettekbe bepillantva a néző elé tárul a teljes színházi díszlet minden egyes kelléke. A piciny poharak, miniatűr csillárok, apró bárszékek, pamlagok, plakátok és bábuk révén egy különleges világ részesévé válhatnak az érdeklődők.

Bagossy Levente 1968-ban született Dombóváron. Tanulmányait a Pécsi Művészeti Szakközépiskolában kezdte, tervezőgrafika szakon. A Magyar Képzőművészeti Egyetem tervezőgrafika szakán diplomázott 1996-ban.

Első díszletei az egykori Pécsi Kisszínháznak készültek. Később a pécsi, a kecskeméti, a szegedi és a nyíregyházi színházaknak is dolgozott. Ismertebb munkái a fővárosi Centrál Színházhoz, a Katona József Színházhoz, az Örkény Színházhoz és a Radnóti Színházhoz kötődnek.

Díjak:

  • 2018: Az év díszlettervezője (MALÁT – Látványtér)
  • 2016: Az év díszlettervezője (MALÁT – Látványtér)
  • 2011: Hevesi Sándor Díj
  • 2010: Nemzetközi Gyermekszínházi Fesztivál, Szabadka, Szerbia: Legjobb bábokért-díj
  • 2008: Jászai Mari-díj
  • 2008: POSZT: Legjobb díszlet (Asztalizene)
  • 2007: Stúdiószínházi Fesztivál, Rijeka, Horvátország: Legjobb díszlet
  • 2006: Kontakt Fesztivál,Torun, Lengyelország: Legjobb díszlet
  • 2005: Színikritikusok Díja, Budapest
  • 2005: Pécsi Országos Színházi Találkozó, Legjobb díszlet (Ledarálnakeltűntem)
  • 1996: Színikritikusok Díja, Budapest (Leonce és Léna)
  • 1996: Országos Színházi Fesztivál, Debrecen: Legjobb díszlet (Leonce és Léna)